Park Jizbická
Je to rok, co byl zhotovitelem park Houslový klíč v Jizbické ulici PŘEDÁN naší MČ Praha 20. Přes mnohé nedodělky a reklamace byl dne 13. 5. 2021 zkolaudován.
Informace a odpovědi, které se nám dostávaly z úřadu, byly mnohdy velmi nepřesné. Například, že ocelové obrubníky byly v parku instalovány jako vodící linie pro nevidomé. Toto samozřejmě není pravda, v žádném případě se nejedná o certifikovaný výrobek zajišťující hmatové značení. Navíc mimo zastavěné území obce může v odůvodněných případech tuto linii tvořit samotný okraj komunikace bez obrubníku směrem k vegetaci. Což by v našem případě bylo daleko estetičtější a především bezpečnější! Nicméně chybělo nezávislé stanovisko odborníka. Dnes už ale stanovisko máme. Na základě mého podnětu proběhla prohlídka na místě, kterou prováděl institut NIPI ČR (Národní institut pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace České republiky, o. s.) a ten ve svém stanovisku konstatoval, že park Jizbická není v souladu s vyhláškou č. 398/2009 Sb., (bezbariérová vyhláška). Na tyto nedostatky jsem vedení úřadu MČ Praha 20 a všechny kolegy zastupitele upozornila, ale z reakce z úřadu jsem se dozvěděla, že varovné pásy do ulice Jizbická budou osazeny dodatečně (po kolaudaci) ale jinak, že je vlastně vše v pořádku. Námitka ohledně vchodů do parku z ulice Jizbická, kde jsou osazeny zatravňovací dlaždice a povrch pochozích ploch není rovný, pevný a ani upravený proti skluzu, byla zamítnuta s tím, že toto nebylo v rozsahu řešeného území stavby. Na základě stanoviska NIPI ČR jsme dne 7. 6. 2021 podaly s kolegyní Janou Hájkovou podnět na hl. m. Praha na přezkum kolaudačního rozhodnutí. Ne všechno však lze napravit, jako například sklon přístupové „bezbariérové rampy“ pro zdravotně postižené, který je ve středové části dvakrát větší než ukládá vyhláška a pro vozíčkáře, a je tak bohužel nepoužitelný.
Dne 28. 6. 2021 ředitelka příslušné oblasti NIPI ČR informovala všechny zastupitele svým dopisem a přiloženou zprávou o dalších krocích a závažnosti celé situace.
Z dopisu cituji: “ … přiložená zpráva o zjištěném stavu, který je v mnoha ohledech v rozporu s ustanoveními vyhlášky 398/2009 Sb., některá místa jsou nebezpečná i pro zdravou populaci. Je velmi smutné, že veřejné finanční prostředky využívané k revitalizacím veřejných míst jsou investovány do projektů, které nesplňují základní požadavky na přístupnost a bezpečnost uživatelů, selhává kontrola ze strany stavebního úřadu a není vymáhána odpovědnost u projektanta na bezbariérovou přístupnost, kterou musí každá projektová dokumentace splňovat. Některé nedostatky lze ještě doplnit a opravit, jiné, jako například sklony pochozích ploch a rampy, již bez vysokých nákladů nelze opravit. Zpráva o zjištěném stavu bude také předána kanceláři ombudsmana, která má ve své dikci shromažďování informací o naplňování strategických evropských dokumentů v dodržování práv osob se zdravotním a smyslovým postižení v přístupnosti služeb a veřejných staveb“.
Věřím, že po tomto upozornění ze strany paní ředitelky NIPI ČR obec napraví aspoň to, co se ještě dá.
Uvidíme dál jakým způsobem a s jakými dodatečnými náklady, a zda tedy vůbec, budou napraveny chyby, kterým bylo možné předejít.
Karla Polydorová
Společně pro Počernice
Rozhodnutí OVÚR – park Jizbická _ pravomocné