POSOUZENÍ ZPŮSOBU MĚŘENÍ A VYHODNOCOVÁNÍ ČISTOTY OVZDUŠÍ V AGLOMERACI PRAHA Z HLEDISKA SMĚRNIC A PŘEDPISŮ EVROPSKÉ UNIE
Způsob vypořádání námitek, které jsme podali za Společně pro Počernice k „Programu zlepšování kvality ovzduší aglomerace Praha – CZ01: Aktualizace 2020“ (PZKO), mě inspiroval k podání dopisu na Ateliér ekologických modelů, s.r.o. ( ATEM) a ČHMÚ. S těmito výsledky jsem vás seznámila na našem fcb dne 17. 5. 2021. Nejasnosti kolem zjišťování kvality ovzduší na území Horních Počernic, kde jsou (stejně jako ve většině jiných míst v ČR) imisní koncentrace prezentované ČHMÚ URČOVÁNY V ZÁSADNÍÉ MÍŘE MĚŘENÍM NA STANICÍCH, KTERÉ SE V HORNÍCH POČERNICÍCH A KOLEM MÍSTNÍCH VÝZNAMNÝCH KOMUNIKACÍ NENACHÁZEJÍ, mě přivedly k myšlence nechat prověřit a posoudit způsob měření a vyhodnocování čistoty ovzduší v aglomeraci Praha z hlediska směrnic a předpisů Evropské unie.
Ve spolupráci s obcí Jesenice a MČ Praha 6 – Suchdol jsme s tímto úkolem oslovili paní RNDr. Alici Dvorskou, Ph.D., která je absolventkou Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2008 obhájila doktorát v oboru chemie životního prostředí. Od roku 2017 pracuje jako nezávislá expertka v oblasti znečištění prostředí a spolupracuje s klienty z prostředí advokacie, místních samospráv, nevládních organizací a angažované veřejnosti.
Z vypracovaného posouzení vyplývá, že evropská a v návaznosti na ni česká legislativa definují konkrétní požadavky zejména k technickým aspektům měření (např. výběr konkrétních lokalit na měření, umístění přístrojů, kvalita prováděného měření). Zcela konkrétně jsou v legislativě jmenovány i přípustné metody chemických analýz vzorků vzduchu a depozice (spadu), s nimiž je praxe ČHMÚ až na výjimky v souladu. Česká ani evropská legislativa však konkrétně neuvádí postup výpočtu imisních koncentrací znečišťujících látek na místech, kde není prováděno měření. Studiem českých a evropských právních předpisů a jejich srovnáním se současnou sítí měřících stanic v Praze byly dále nalezeny argumenty, kterými lze podpořit požadavek na zřízení trvalé měřící stanice v blízkosti SOKP:
- Navzdory požadavku na měření benzo(a)pyrenu na stanici dopravního typu není tato látka trvale na žádné stanici tohoto typu v aglomeraci Praha měřena.
- Podle vyhlášky 330/2012 Sb., a směrnice Evropské Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES se měřící lokality zaměřené na ochranu zdraví lidí vybírají tak, aby se v nich vyskytovaly nejvyšší úrovně znečištění, kterým bude obyvatelstvo vystaveno nebo tak, aby byly reprezentativní pro expozici obyvatelstva obecně. Měřící lokality se mají také vybírat tak, aby naměřené úrovně znečištění byly reprezentativní i pro podobné oblasti, které neleží v jejich bezprostřední blízkosti. NENÍ JASNÉ, KTERÁ ZE STANIC SOUČASNÉ MĚŘÍCÍ SÍTĚ V PRAZE MÁ BÝT REPREZENTATIVNÍ PRO OBCE A MĚSTSKÉ ČÁSTI V BLÍZKOSTI SOKP. NEJBLÍŽE SOKP JE V SOUČASNOSTI MĚŘÍCÍ STANICE V ŘEPORYJÍCH (ARER). NACHÁZÍ SE VE VZDÁLENOSTI CCA 800 M, AČKOLI SOUČASNÉ ÚSEKY OKRUHU I BUDOUCÍ PLÁNOVANÉ JSOU ČI BUDOU OBYTNÉ ZÁSTAVBĚ MNOHEM BLÍŽE. V Jesenici je stávající obytná zástavba od již zprovozněného úseku D0 vzdálena 500 až 560 m, budoucí obytná zástavba bude podle zastavitelných ploch v územním plán (ÚP) Jesenice ještě o cca 50–100 m blíže. (V Osnici je vzdálenost okruhu od stávajících rodinných domů 280 m, od zastavitelných ploch pro bydlení cca 240 m. V katastru Osnice je plocha pro individuální rekreaci, která se živelně mění na trvalé bydlení, některé pozemky jsou již změněné i v ÚP. Ty jsou ve vzdálenosti cca 220 m od okruhu, plochy individuální rekreace jsou ještě mnohem blíže. Ve vzdálenosti do 500 m od zprovozněného úseku okruhu v Horních Počernicích se nachází základní škola, domov pro seniory a léčebné a rehabilitační středisko. Od budoucího úseku SOKP 518 bude obytná zástavba v následujících městských částech vzdálena takto: Suchdol – 100 m, Sedlec – 390 m, Horoměřice – 140 m a Nebušice – 260 m. U budoucího úseku SOKP 519 to budou Bohnice – 110 m, Čimice – 90 m, Dolní Chabry – 150 m a Březiněves – 280 m).
Podle evropské směrnice 2015/1480 a i podle české vyhlášky 330/2012 Sb., má být zpracovávána dokumentace postupu výběru měřících míst a konceptu měřící sítě. Tato dokumentace by se měla především zabývat na úrovni celé ČR nedostatkem měřících míst pro benzo(a)pyren hl. ve venkovských oblastech a z toho plynoucí vysoké nejistoty odhadu ročních průměrných imisních koncentrací této znečišťující látky. Emise benzo(a)pyrenu z lokálních topenišť v malých obcích jsou relevantní i pro okrajové části aglomerace Praha, jelikož transport této látky ovzduším způsobuje, že tyto mimopražské zdroje zásadním způsobem přispívají k imisním koncentracím benzo(a)pyrenu v Praze.
Srovnáním české a evropské legislativy byly nalezeny určité aspekty nesouladu, česká legislativa není v některých ohledech zcela jasná. Legislativa také nedává odpovědi na některé otázky z praxe (např. hodnocení trendu imisních koncentrací v místech bez měření, které je často prováděno v rámci různých správních řízení apod.).
Zatím je to první výstup a společně nás čekají další kroky ve spolupráci s odbornými právníky a také prověření důvodů pro současný koncept měřící sítě u ČHMÚ a MŽP.
Karla Polydorová
Společně pro Počernice