MÁ TO SMYSL? Díl IV.
Koaliční zastupitelé vyčítají opozici, že„ zdržuje vedení městské části od práce a s ničím pozitivním nepřichází“. Domníváme se, že pozitivních podnětů bylo ze strany opozice učiněno nemálo. Úkolem opozice není primárně tvořit, ale kontrolovat. Opozice nemá totiž k dispozici stohlavý úřednický aparát a možnosti zafinancovat právnický či jiný posudek tak, jako vedení městské části. Aby opozice mohla kontrolovat, musí si zajistit potřebné a důležité informace, a tak si o ně žádá podle zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze, a podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
A co jsme na základě získaných informací řešili a budeme řešit?
- Park Jizbická
Opakovaně upozorňujeme na neutěšený stav parku Houslový klíč v Jizbické. Pravda je taková, že jsme obdrželi několik stížností a podnětů k řešení a tak se opakovaně tyto nedostatky snažíme v rámci svých možností řešit. Co vyřešit nedokážeme, je stále chybějící kolaudace této stavby. Stavební zakázka „Park s přírodním dětským hřištěm – Jizbická“ byl převzat v červenci 2020 a ihned zpřístupněn veřejnosti. Městská část však tuto stavbu za dalších osm měsíců od otevření stále nezkolaudovala. Důvody, proč se nezkolaudovalo, specifikoval stavební úřad v rámci svých opakovaných kontrolních prohlídek. Jedná se zejména o ocelové obrubníky, které mají na spojích ostré hrany a nejsou navázány těsně na sebe – vzniká tak nebezpečná ostrá hrana převyšující terén. Dále jsou problematické vsakovací objekty, které neodpovídají projektové dokumentaci (vzniklá laguna pod sáňkovacím kopcem) a terénní úpravy. O způsobu, jakým zhotovitel společnost IPPOS BOHEMIA s.r.o. své dílo opraví a kdy městská část park zkolauduje, vás budeme informovat. Do té doby, pokud se vám v parku Jizbická přihodí škoda na majetku či zdraví, máte nárok na náhradu vzniklé škody. Odpovědná je naše městská část. Přejme si, ať k těmto případům dochází co nejméně.
ŘEŠENÍ: Dne 6. 4. 2021 se uskutečnila schůzka vedení MČ Praha 20 v zastoupení p. starostou a p. místostarostkou s jednatelem a stavbyvedoucím společnosti IPPOS BOHEMIA s.r.o. Součástí schůzky byla i prohlídka místa plnění, na základě které byly specifikovány požadavky objednatele díla na odstranění reklamačních vad na provedeném díle.
- SVĚŘENÍ POZEMKŮ – PEPINOVO POLE
Na jednání Zastupitelstva MČ Praha 20 (ZMČ) dne 25. 5. 2020 byl projednán záměr svěření pozemku parc. č. 454/18 o výměře 14 683 m2 do svěřené správy naší městské části. Materiál jsme konzultovali na hl. m. Praze (MHMP) a bylo nám sděleno, že svěřování majetku z vlastnictví HMP se řídí přijatými „Pravidly pro svěřování“. Dle Pravidel spadají do kategorie nezastavěných, ale zastavitelných pozemků. Městská část Praha 20 (MČ) by dle Pravidel měla s případnou NOVOU ŽÁDOSTÍ o svěření předložit projektovou dokumentaci včetně ekonomické analýzy a přínosu (finanční náklady na realizaci staveb s konkrétním uvedením zdrojů, způsob financování, atd.), harmonogramu avizovaných stavební prací a informaci, jak bude ze strany MČ se svěřenými pozemky a vybudovanými stavbami dále nakládáno. Žádost se všemi požadovanými náležitostmi by pak posuzovala znovu majetková komise Rady hl. m. Prahy. MGR. ALENA ŠTROBOVÁ UPOZORNILA NA JEDNÁNÍ ZMČ VEDENÍ RADNICE, ŽE MATERIÁL NENÍ PŘIPRAVEN V SOULADU S PRAVIDLY HL. M. PRAHY, tak jak vlastník pozemků (MHMP) prostě požaduje. Navrhla, aby byl materiál stažen jako nedopracovaný a nekompletní a požadovala doplnění materiálu o údaje, které jsou v souladu s Pravidly. Stávající vedení si ale PROSADILO SCHVÁLENÍ MATERIÁLU s tím, že požadované se doplní.
ŘEŠENÍ: V červenci 2020 MHMP vyzvalo vedení úřadu k doplnění požadovaných dokladů.
Podaná žádost však nebyla odsouhlasena, protože byla zkrátka nekompletní. Cituji ze stanoviska MHMP: …“ v žádosti není uvedeno konkrétní využití a vzhledem k velké rozloze pozemku a rozsahu nově vzniklého funkčního celku vyžaduje vytvoření celkové koncepce, která zohlední širší vztahy a návaznosti na okolí. Bez seznámení s koncepční studií dotčeného území se svěřením do správy MČ Praha 20 nesouhlasí“. MČ už tedy nemusí nic doplňovat.
- Střety zájmů
Na jednání ZMČ dne 21. 12. 2020 bylo rozhodováno o Žádosti Tělovýchovné jednoty Sokol Horní Počernice. Tento místní spolek žádal o poskytnutí individuální dotace na podporu sportu a celoročních sportovních aktivit. Předsedou tohoto spolku je Ing. Jindřich Jukl, který je zároveň radním MČ. Ing. Jindřich Jukl je uveden v Žádosti o poskytnutí individuální dotace jako předseda TJ Sokol, stejně tak je uveden jako předseda spolku ve Veřejnoprávní smlouvě o poskytnutí neinvestiční dotace. Oba tyto dokumenty také jako předseda TJ Sokol radní Ing. Jindřich Jukl podepsal. Uvedenou dotaci ve výši 680.000 Kč ZMČ svým usnesením 13 hlasy z 25 členného zastupitelstva schválilo. V rámci projednávání usnesení ZMC/17/3/0246/20 Ing. Jindřich Jukl, radní MČ, svůj daný poměr k projednávané věci neoznámil v průběhu jednání, ani před hlasováním, jak mu ukládá §8 zákona o střetu zájmů a tímto svým jednáním mohl naplnit skutkovou podstatu přestupku podle § 23 odst. 1 písm. d) zákona o střetu zájmů. Výsledek hlasování tak zajistil spolku, kterému radní Ing. Jindřich Jukl předsedá, dotaci na osobní, materiálové a nemateriálové náklady spolku TJ Sokol ve výši 680.000 Kč. Zmíněná dotace by bez jeho hlasu nebyla vůbec schválena.
Střet zájmů ale porušují i starosta Mgr. Petr Měšťan a radní Bc. Jaroslav Kočí. I ti svým jednáním mohli naplnit skutkovou podstatu přestupku podle § 23 odst. 1 písm. d) zákona o střetu zájmů.
Na jednání Rady Městské části Praha 20 (RMČ) dne 20. 11. 2020 bylo rozhodováno o odměnách ředitelů příspěvkových organizací MČ za II. pololetí 2020. V rámci tohoto bodu starosta Mgr. Petr Měšťan i radní Bc. Jaroslav Kočí hlasovali, aniž by svůj daný poměr k projednávané věci oznámili v průběhu jednání, nejpozději však před hlasováním, jak jim ukládá § 8 zákona o střetu zájmů a tímto svým jednáním mohli naplnit skutkovou podstatu přestupku podle § 23 odst. 1 písm. d) zákona o střetu zájmů. Je známo, že Mgr. Petr Měšťan je zaměstnancem ZŠ Ratibořická a radní Bc. Jaroslav Kočí je zaměstnancem Domu dětí a mládeže. Tato zařízení jsou příspěvkovými organizacemi MČ. Pro veřejného funkcionáře, starostu a radního, existence zaměstnaneckého poměru k těmto příspěvkovým organizacím představují při hlasování RMČ o odměnách jejich ředitelům poměr k projednávané věci a toto měli samozřejmě k projednávané věci oznámit v průběhu jednání, což se nestalo. Zřejmě dospěli k závěru, že toto ustanovení zákona o střetu zájmů se jich vůbec netýká!
ŘEŠENÍ: Jsou-li základní škola, Ratibořická 1700, Praha 9 – Horní Počernice (dále jen „škola“) a Dům dětí a mládeže, Ratibořická 1899, Praha 9 – Horní Počernice (dále jen „školské zařízení“) příspěvkovými organizacemi Městské části Praha 20, pak existence zaměstnaneckého poměru k těmto příspěvkovým organizacím představuje při hlasování Rady Městské části Praha 20 o odměnách jejich ředitelům pro oba veřejné funkcionáře, členy Rady Městské části 20, poměr k projednávané věci. Jestliže, jak uvádíte ve svém dotazu, dotyční hlasovali, aniž by svůj daný poměr k projednávané věci oznámili v průběhu jednání, nejpozději však před hlasováním, jak jim ukládá § 8 zákona o střetu zájmů, mohli tímto svým jednáním naplnit skutkovou podstatu přestupku podle § 23 odst. 1 písm. d) zákona o střetu zájmů.
ZKRÁTKA PRÁCE OPOZICE NÁM DÁVÁ SMYSL!
Společně za opoziční zastupitele
Karla Polydorová a Jana Hájková