KÁCÍME, CO JSME NESÁZELI
Park Vysokovská. V parku během posledních let zmizelo několik stromů bez náhradní výsadby. V roce 2016 náš Odbor místního hospodářství (OMH) v parku vykácel 3 stromy a naprosto bez náhrady, roky tam pak zůstaly pouze pařezy. Dvě nadlimitní dřeviny o obvodu 103 cm a 116 cm byly pokáceny bez náhrady a bez povolení, pouze provedením oznámení Odboru životního prostředí (OŽP) – oznámení ze dne 16. 8. 2016 čj. MCP20 013423/2016 a ze dne 17. 8. 2016 č. j. MCP20 013486/2016. Třetí strom žádné povolení nevyžadoval. Důvodem byly „odumřelé dřeviny“, možnost pádu suchých větví nebo přímo hrozící pád stromu, který vykazoval hnilobu.
Několikrát jsem žádala (2018-2019) o doplnění stromů do parčíku, ale marně. Až nové vedení místního hospodářství do parku v posledním roce vysadilo několik nových stromů. Moc mě nová výsadba potěšila. Velkou zásluhu má také současné vedení našeho OŽP, které skutečně trvá na adekvátní náhradní výsadbě a navíc i na likvidaci starých pařezů, které mnohdy zabíraly místo pro novou výsadbu.
Informace o kácení stromů na pozemcích městské části jsme na jednáních rady nedostávali a ani jsme je neměli. Přitom souhlas vlastníka pozemku s kácením je daný zákonem. O kácení našich stromů jsem se dozvěděla vždy pozdě, až když si stěžovali občané. Zjišťovala jsem, jak to řeší v jiných městských částech, například na Praze 7 se kácení stromů projednává v radě. Jinde tento souhlas vydává pověřený odbor, který se stará o majetek. Zároveň hl. m. Praha vydává (Odbor evidence majetku) souhlas s kácením i s náhradní výsadbou na svých pozemcích. U nás žádný podobný postup nebyl. Ve snaze zvýšit informovanost vedení o kácení a péči o zeleň a zamezení stížnostem občanů jsem v prosinci 2018 předložila na jednání Rady MČ Praha 20 (RMČ) materiál, který OMH ukládal předkládat vedení městské části v rámci jednání RMČ informaci o stromech, které jsou v majetku MČ Praha 20 a jsou navržené ke kácení. Stromy v havarijním stavu bylo samozřejmě nutné řešit okamžitě, bez předchozího projednání v RMČ. Co si pamatuji, tak za dobu platnosti tohoto usnesení, se takový případ nestal. Zkrátka jsem považovala za důležité vědět, jaké stromy se budou kácet a proč. S kolegyní Janou Hájkovou jsme společně stromy určené ke kácení nejednou obešly, a pokud jsme měly dotazy, kontaktovaly jsme OŽP. Zároveň jsem na jednání RMČ ve spolupráci s OŽP v září 2019 doplnila trvalý úkol pro OMH:
– provádět náhradní výsadby za kácené dřeviny, jejichž obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí nedosahuje 80 cm, a to vždy do 1 roku od provedeného kácení. Za výběr vhodného taxonu odpovídá OMH.
– provádět náhradní výsadby za dřeviny pokácené podle § 8 odst. 4 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (tzv. havarijní káceni), to vždy do 1 roku od provedeného kácení. Za výběr vhodného taxonu odpovídá OMH.
Dnes už informace o chystaném kácení na jednání RMČ nechodí. Nové vedení úřadu naše usnesení z prosince 2018 zrušilo s odůvodněním, že se tím OMH neúnosně navýšila administrativa. Nemyslím si, že předložit na jednání RMČ soupis stromů vyznačený na situaci a s fotografiemi je něco náročného, a dle mého názoru to velmi dobře fungovalo a byla alespoň povědomost, co se kácí a proč a již se nikdo nemohl vymlouvat, že o kácení nevěděl. Dne 21. 8. 2020 schválila RMČ nový organizační řád, kde souhlas za vlastníka pozemku s kácením je plně v kompetenci OMH. Věřím a jsem za to velmi ráda, že naše nové vedení OMH přistupuje ke kácení citlivěji a pevně doufám, že to tak bude i nadále!
„Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst“ — Indiáni Kmene Cree.
Karla Polydorová
Společnost pro Počernice