Jak Návrhový výbor k auditu přišel
Z jednání Návrhového výboru ZMČ Praha 20.
Dne 22. 6.2021 jsme všichni zastupitelé obdrželi pozvánku od pana místostarosty Ing. Viléma Čápa na jednání Návrhového výboru ZMČ Praha 20. Jediným a tedy i hlavním bodem jednání Návrhového výboru byl „Finanční a personální audit kulturních příspěvkových organizací MČ Praha 20 – diskuse“.
Již na místě samém jsem namítal, že tato problematika Návrhovému výboru nepřísluší. Výbory jsou iniciativní a kontrolní orgány Zastupitelstva městské části a dle zákona o hl. m. Praze plní především úkoly, jimiž je pověřilo Zastupitelstvo městské části, a ze své činnosti odpovídají rovněž Zastupitelstvu městské části. Předseda výboru ing. Vilém Čáp však tuto námitku odmítl.
JE TO tedy JINAK? Není!
Návrhový výbor ZMČ má stanovenou náplň vnitřním předpisem (jednacím řádem výborů) a jím by se měl také řídit. Návrhový výbor má v jednacím řádu uvedeno, že působí zejména V PRŮBĚHU JEDNANÍ ZASTUPITELSTVA MČ, zpracovává návrhy a usnesení členů Zastupitelstva a shromažďuje, vyhodnocuje a připravuje k projednání podněty a návrhy došlé Zastupitelstvu. Úkoly výboru zadává ZMČ nebo Rada MČ (RMČ). Nemám informace o tom, že by Návrhový výbor obdržel od ZMČ či RMČ úkol či podnět řešit „Finanční a personální audit kulturních příspěvkových organizací MČ Praha 20“.
Jaký měl být výsledek a závěr projednání auditu? „Úspora“ finančních prostředků, výdajů, příspěvkových organizací! Pan místostarosta Ing. Vilém Čáp chtěl po přítomných ředitelkách příspěvkových organizací, aby našly úspory u sebe! Otázky typu, kde si myslíte, že by vaše organizace mohla ušetřit? Je nutné zaměstnávat brigádníky? Máte nějaké sponzory? Otázky, na které místostarosta s gescí finance a kultura musí znát odpovědi již dávno! Nedozvěděl jsem se však, zda cílem tohoto setkání je získání podkladů pro „audit“ či „analýzu úspor“. Jen pro představu: jeden den práce kvalitní auditorské společnosti se pohybuje od 15.000 – 20.000 korun a my chceme přece ušetřit!? Na to pan místostarosta odpovědět neuměl. Naopak jsem se dozvěděl, že o tom nerozhoduje sám, ale i další gesční radní Ing. Zbyněk Římal a ten přítomen nebyl. Nicméně jsem navrhoval, aby místo Finančního a personálního auditu kulturních příspěvkových organizací se vedení městské části zaměřilo spíše na snižování provozních nákladů a definovalo si služby, které je možné hromadně vysoutěžit pro všechny příspěvkové organizace. Jednou z takových služeb může být například dodávka energií, úklidu nebo zajištění některých revizí, které si každá organizace řeší sama. Důležité ale je, aby naše městská část byla příspěvkovým organizacím férovým a rovnocenným partnerem a maximálně vycházela vstříc tak, aby ředitelky a jejich podřízení mohli svojí práci dělat s radostí a nadšením. Ony jsou na své pozici proto, aby zajistily kvalitní kulturní zážitek pro návštěvníky… a to umí opravdu skvěle! Snížení provozních nákladů za služby by mělo být naopak záležitostí zřizovatele.
https://www.pocernice.cz/samosprava/vybory/navrhovy-vybor/
Ing. Milan Herian
Společně pro Počernice