DVOJÍ METR NA VŠECHNO!
Na jednání Zastupitelstva MČ Praha 20 (ZMČ) dne 15. 3. 2021 jsem chtěla doplnit k materiálu: „Schválení nového Jednacího řádu výborů Zastupitelstva“ možnost hlasování per rollam a zároveň možnost pro členy výboru písemného vyjádření do zápisu z jednání a to zcela úplně ve stejném duchu a znění jako RADA MČ Praha 20 (RMČ) schválila pro své poradní orgány – komise.
K doplnění možnosti vzdáleného jednání a hlasování mně bylo odpovězeno zastupující tajemnicí úřadu, že na rozdíl od komisí to pro výbory dle metodiky Ministerstvo vnitra ČR (MVČR) nelze. Požádala jsem proto o písemné zdůvodnění, jaký zákon toto zakazuje.
Z odpovědi úřadu na můj dotaz cituji: „ Není však možné konat zasedání tzv. per rollam, tedy aby členové zastupitelstva předem písemně zaslali svá stanoviska k navrženým věcem a svá rozhodnutí. Zasedání tedy musí probíhat v určitém okamžiku a v tomto okamžiku se jej též zastupitelé účastní (aby jejich účast a případné hlasování měly právní relevanci). To by v případě hlasování per rollam splněno nebylo“.
„Co se týká hlasování per rollam, které bylo umožněno v případě jednání komisí, pak toto bylo zdůvodněno požadavkem na větší operabilitu komise, četnost jednání a rozsah podkladových materiálů předkládaných k jednání, pak také skutečností, že jednání komisí RMČ je neveřejné, a že jde o fakultativně zřizovaný poradní orgán rady, na rozdíl od výborů“.
KOMISE MOHOU HLASOVAT „ PER ROLLAM“ A VÝBORY DLE METODIKY NESMÍ?
Dle stanoviska MVČR (viz obrázek) však hlasovat per rollam NESMÍ ANI KOMISE.
JEDNACÍ ŘÁD KOMISÍ NENÍ TEDY V SOULADU S PLATNOU LEGISLATIVOU.
Vedení úřadu dne 13. 4. 2021 oznámilo všem předsedům a tajemníkům výborů ZMČ a komisím RMČ: „…že skončením nouzového stavu není jakkoliv omezena činnost orgánů ÚSC (územně samosprávných celků) a osobní přítomnost členů orgánů ÚSC a zaměstnanců na nich“. Což znamená, že komise i výbory by měly pracovat standardním způsobem a to osobní účastí členů na jednáních, v „neomezeném“ počtu a ve vnitřních prostorách.
Věřím, že bude podobný postup dodržen i v případě zájmu občanů o setkání ke kácení aleje v ulici Jeřická a vedení úřadu najde jistě způsob, jak setkání uskutečnit. Například formou setkání orgánů územně samosprávných celků (ÚSC), kde je účast veřejnosti povolena i na jednáních ZMČ ve vnitřních
prostorech staveb nebo formou místního šetření, které by mohl svolat orgán ochrany přírody a krajiny, zde je také účast veřejnosti přípustná.
Zatím to však tak nevypadá, ale možná RMĆ potřebuje jen delší čas na přípravu a změnu rozhodnutí, neboť již dne 17. 4. 2021 zamítlo paní Janě Hájkové žádost o schůzku s občany ve věci kácení stromů v aleji Jeřická se zdůvodněním na mimořádné opatření dle nařízení vlády k epidemiologické situaci
a preferuje možnost svolat online jednání.
A opět zde máme dvojí metr, členové komisí a výborů z řad veřejnosti se již musí scházet ve vnitřních prostorách úřadu, ale o osobní setkání a diskuzi s občany na místě ve věci kácení stromů, které se těžko dá udělat objektivně bez samotné prohlídky stromů, vedení zájem nemá.
Karla Polydorová
Společně pro Počernice